LCD Panel Types NL6448BC33-54 NEC 10.4 inch 640x480 pixels LCD Display
Mega Source Elec.Limited
Contact Now
Place of Origin : Japan
Brand Name : NEC
Certification : Standard Certification
Model Number : NL6448BC33-54
MOQ : 5 PCS
Price : Pls Contact sales team
Packaging Details : Standard Packaging
Delivery Time : 1 day
Payment Terms : T/T , Paypal, Western Union Escrow etc.
Supply Ability : 5000
Part number : NL6448BC33-54
MFG : NEC
Size : 10.4inch
Stock : 1000pcs
Contact Now
LCD display panel for 8.4 inch NL6448BC33-54
Signal Interface: LVDS (1ch)
Backlight Type: 2 CCFLs
Portable DVD, LCD TV, etc., and can according to customer demand to
provide better LCD driver solution.
Signal Interface: LVDS (1ch)
Backlight Type: 2 CCFLs
Input Voltage: 3.3V
Operating temperature: 0 - 50 °C
Storage temperature: -20 - 60 °C
Aspect Ratio: 4:3
Power Consumption: 5.8 W
Panel Weight: 260 g
Panel Type: a-Si TFT-LCD
Diagonal: 8.4 inch
Display Colors: 262K
Resolution: 800x600
Brightness: 450
Contrast Ratio: 500:1
Viewing Angle (R / L / U / D): 60/60/60/40
Response Time (On / Off): 25ms
Dimension (W * H * D mm): 203.0 * 142.5 * 8.0
Active Area (H * V mm): 170.4 * 127.8
Parametric
Brand:NEC Model No.:NL6448BC33-54
Size: 10.4 inch colors:262K colors