Mitsubishi AA090ME01 9.0 inch TFT Display
Mega Source Elec.Limited
Contact Now
Place of Origin : Japan
Brand Name : Mitsubishi
Certification : RoHS Compliant
Model Number : AA090ME01
MOQ : 1 Pcs
Price : Pls Contact sales team
Packaging Details : Standard Packaging
Delivery Time : stock
Payment Terms : T/T , Paypal, Western Union ,Escrow etc.
Supply Ability : 1000
Size : 9.0 inch
Resolution : 800(RGB)×480 , WVGA
Display Mode : IPS, Normally Black, Transmissive
Input Voltage : 3.3V (Typ.)
Contact Now
Specification for LCD AA090ME01
1,Mitsubishi AA090ME01--T1 Basic Information
Panel Brand :Mitsubishi AA090ME01 9.0 inch TFT Display
Panel Model :AA090ME01--T1
Model Alias :T-55561D090J-LW-A-ABN
Panel Type :a-Si TFT-LCD , Panel
Application :
Operating Temperature :-20 ~ 70 °C
Storage Temperature :-30 ~ 80 °C
RoHS :Mitsubishi AA090ME01 9.0 inch TFT Display
2,Mitsubishi AA090ME01--T1 Mechanical Features
Panel Size :9.0 inch
Dot Resolution :800(RGB)×480 (WVGA)
Pixel Configuration :RGB Vertical Stripe
Pixel Density :103 PPI
Aspect Ratio :15:9 (H:V)
Form Factor :Flat Rectangle Display
Dot Pitch :0.082×0.246 mm (H×V)
Pixel Pitch :0.246×0.246 mm (H×V)
Weight :410g (Typ.)
Surface :Antiglare, Hard coating (3H)
Active Area :196.8×118.08 mm (H×V)
Bezel Area :199.4×120.7 mm (H×V)
Outline Dimension :219×136.2 mm (H×V)
Outline Depth :8.6/11.6 (Typ./Max.) mm
Holes & Brackets :Side mounting holes (4-M2) on left, right bezel
Landscape or Portrait :Landscape type
Touch Panel :Embeded (4-wire Resistive)
3,Mitsubishi AA090ME01--T1 Optical Features
Brightness :320 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio :850 : 1 (Typ.) (Transmissive)
Display Color :262K/16.7M (6-bit / 6-bit + Hi-FRC)
Color Gamut :72% NTSC (CIE1931)
Response Time :12/12 (Typ.)(Tr/Td)
Viewing Angle :85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D)
Viewing Direction :Symmetry
White color Chromaticity :Wx:0.318; Wy:0.335
White Variation :1.30 (Max.)(5 points)
4,Mitsubishi AA090ME01--T1 Electronics Feature
Vertical Frequency :60Hz
Reverse Scan :Yes (180°)
Total Power Consumption :5.1W (Typ.)
5,Mitsubishi AA090ME01--T1 Backlight System
Lamp Position :Edge light type (Bottom side)
Lamp Type :WLED
Lamp Amount :7S2P
Lamp Shape :2 strings
Lamp Life Time :60K(Min.) (Hours)
Lamp Replaceable :Replaceable
Lamp Voltage :24/30.2V (Typ./Max.)
Lamp Current :90/100mA (Typ./Max.)
Interface Type :Connector
6,Mitsubishi AA090ME01--T1 Signal Interface
Signal Category :LVDS
Signal Class :LVDS (1 ch, 6/8-bit)
Input Voltage for Panel :3.3V (Typ.)
Input Current for Panel :250/410mA (Typ.)
Detail picture for Mitsubishi AA090ME01 9.0 inch TFT Display
Product Tags:
lcd panel monitor
innolux lcd panel
Quality Mitsubishi AA090ME01 9.0 inch TFT Display for sale
Mitsubishi AA090ME01 9.0 inch TFT Display Images