PEEL18CV8ZJI-25 - Anachip Corp - CMOS Programmable Electrically Erasable Logic Device
Mega Source Elec.Limited
Contact Now
Place of Origin : PHILIPPINE
Brand Name : Anachip Corp
Certification : Lead free / RoHS Compliant
Model Number : PEEL18CV8ZJI-25
MOQ : 5 PCS
Price : Contace sales group 1
Packaging Details : Standard Packaging
Delivery Time : 2-3 days
Payment Terms : T/T in advance, Paypal, Western Union
Supply Ability : 5000
Contact Now
Quick Detail:
CMOS Programmable Electrically Erasable Logic Device
Description:
The PEEL™18CV8Z is a Programmable Electrically Erasable
Logic (PEEL™) SPLD (Simple Programmable Logic Device)
that features ultra-low, automatic “zero” power-down operation.
The “zero power” (100 µAmax. Icc) power-downmode makes the
PEEL™18CV8Z ideal for a broad range of battery-powered
portable equipment applications, from hand-held meters to PCM-
CIA modems. EE-reprogrammability provides both the conve-
nience of fast reprogramming for product development and quick
product personalization in manufacturing, including Engineering
Change Orders.
The PEEL™18CV8Z is logically and functionally similar to
Anachip’s 5 Volt PEEL™18CV8 and 3 Volt PEEL™18LV8Z.
The differences between the PEEL™18CV8Z and
PEEL™18CV8 include the addition of programmable clock
polarity, a product term clock, and variable width product terms in
the AND/OR Logic Array.
Like the PEEL™18CV8, the PEEL™18CV8Z is logical superset of the industry standard PAL16V8 SPLD. The PEEL™18CV8Z provides additional architectural features that allow more logic to be incorporated into the design. Anachip’s JEDEC file translator allows easy conversion of existing 20 pin PLD designs to the PEEL™18CV8Z architecture without the need for redesign. The PEEL™18CV8Z architecture allows it to replace over twenty standard 20-pin DIP, SOIC, TSSOP and PLCC packages.
Applications:
Ultra Low Power Operation
- Vcc = 5 Volts ±10%
-Icc = 10 µA (typical) at standby
-Icc = 2 mA (typical) at 1 MHz
CMOS Electrically Erasable Technology
- Superior factory testing
- Reprogrammable in plastic package
- Reduces retrofit and development costs
Application Versatility
- Replaces random logic
- Super set of standard PLDs
- Pin and JEDEC compatible with 16V8
- Ideal for use in power-sensitive systems
Specifications:
part no.
PEEL18CV8Z
Manufacturer
Anachip Corp
supply ability
10000
datecode
10+
package
18pin-PLCC