TIANMA 2.4inch TM024HBH45 LCD Panel
Mega Source Elec.Limited
Contact Now
Place of Origin : Japan
Brand Name : TIANMA
Certification : RoHS Compliant
Model Number : TM024HBH45
MOQ : 1 PCS
Price : Pls Contact sales team
Packaging Details : MODULE
Delivery Time : stock
Payment Terms : T/T , Paypal, Western Union Escrow etc.
Supply Ability : 1000
Panel Model : TM024HBH45
Panel Brand : TIANMA
Descrition : a-Si TFT-LCD ,2.4 inch, 240×320
Panel Type : a-Si TFT-LCD
Contact Now
Specification for TM024HBH45:
TM024HBH45 Basic Information
Panel Model
TM024HBH45
Panel Brand
TIANMA
Descrition
a-Si TFT-LCD ,2.4 inch, 240×320
Panel Type
a-Si TFT-LCD
Operating Temperature
-20 ~ 60 °C
Storage Temperature
-30 ~ 70 °C
Remarks
3 in 1 FPC; Down side FPC (13.2mm length)
TM024HBH45 Mechanical Features
Dot Resolution
240(RGB)×320 (QVGA)
Pixel Configuration
RGB Vertical Stripe
Pixel Density
166 PPI
Aspect Ratio
3:4 (H:V)
Form Factor
Flat Rectangle Display
Dot Pitch
0.051×0.153 mm (H×V)
Pixel Pitch
0.153×0.153 mm (H×V)
Weight
16.9g (Typ.)
Surface
Clear
Active Area
36.72×48.96 mm (H×V)
Bezel Area
38.72×54.86 mm (H×V)
Outline Dimension
42.72×60.26 mm (H×V)
Outline Depth
3.6±0.15 mm
Landscape or Portrait
Portrait type
Touch Panel
Embeded (4-wire Resistive)
TM024HBH45 Optical Features
Display Mode
TN, Normally White, Transmissive
Brightness
180 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio
500 : 1 (Typ.) (Transmissive)
Display Color
262K (6-bit)
Color Gamut
50% NTSC (CIE1931)
Response Time
20 (Typ.)(Tr+Td)
Viewing Angle
70/70/70/60 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D)
Viewing Direction
6 o'clock
White color Chromaticity
Wx:0.285; Wy:0.305
White Variation
1.25 (Typ.)(9 points)
Sunlight Readable
N
TM024HBH45 Electronics Feature
Reverse Scan
No
Driver IC
Built-in HX8347G
TM024HBH45 Backlight System
Lamp Position
Edge light type
Lamp Type
WLED
Lamp Amount
1S4P
Lamp Shape
4 strings
Lamp Life Time
20K(Typ.) (Hours)
Lamp Voltage
3.2V (Typ.)
Lamp Current
15mA (Typ.)
Lamps Power Consumption
192mW (Typ.)